The Goal Without Plan is Just a Wish

What is Bitcoin?

1499457050.jpg

07 7 2017

Bitcoin nedir?
2008 yılında kod adı “Satoshi Nakamoto” olan bir geliştirici tarafından ortaya çıkarılan "Bitcoin" dijital para birimidir. Diğer bir anlamda ise Bitcoin, yenilikçi bir ödeme ağı ve herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ya da bir yere ilişiği olmayan yeni bir tür para çeşididir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir. Dünyadaki toplam Bitcoin sayısı ise 15,5 milyon civarındadır ve bir Bitcoin'in değeri ise 449 ABD doları seviyesindedir.

Dijital dünyada, son yıllarda popüler hale gelen Bitcoin, ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilmesi, herhangi bir üçüncü parti hizmetine, aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilmesi özelliği ile yaygınlaşmaya devam ediyor. 2008 yılından sonra kullanımı giderek yaygınlaşan, hatta gelecekte kağıt paranın bile yerini alabileceği konuşulan Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak kullanılabilmesi de vaad ediliyor.

Günümüzde pek çok internet platformu, alışveriş ve bağış için Bitcoin’i kabul eder haline geldi. Dijital para birimi Bitcoin artık dünya çapında kabul gören bir ödeme sistemi oldu. Bitcoin’de istediğiniz zaman dünyanın istediğiniz bir yerine para göndermeniz mümkündür. Buna Bitcoin dilinde 'Ödeme özgürlüğü' deniyor.

Bitcoin'ler dijital paralardır ve internetten gönderilir. Diğerlerine göre Bitcoin'lerin bir sürü avantajları vardır. Bitcoin'ler internet aracılığıyla doğrudan kişiden kişiye gönderilir ancak hiçbir bankadan veya kurumdan geçmez. Bu, işlem ücretinin çok daha düşük olduğunu gösterir. Her ülkede kullanılabilir, hesabınız dondurulamaz ve hiçbir ön koşul veya keyfi limit yoktur.

Bazı yerlerde Bitcoin alıp satabilirsiniz. Dolar, euro, ve diğer para birimleri karşılığında. Bitcoinleriniz bilgisayarınızda veya mobil cihazınızdaki dijital cüzdan da bulunur. Bitcoin göndermek e-posta göndermek kadar kolaydır. Bitcoin'lerle istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz.

Bitcoin ağı, madenci adı verilen kişiler tarafından korunuyor. Madenciler, ödemeleri doğrulamak karşılığında yeni yaratılmış Bitcoin'lerle ödüllendirilir. Ödemeler doğrulandıktan sonra herkes açık bir deftere kaydedilir.

Bitcoin yenilikleri açık bir platformdur. Bu yazılım tamamen açık kaynaktır ve herkes kaynak kodunu denetleyebilir. Bitcoin internetin yayıncılığı değiştirdiği gibi finansı değiştirir. Bitcoin, işyerleri için ödeme fiyatlarını düşürmek için harika bir yöntemdir. Ödemeleri kabul etmek ücretsizdir ve kurulumu çok kolaydır. Geri ödeme yoktur ve ek olarak Bitcoin sisteminde çalışmaya başlarsınız.

Bitcoin’in mucidi kimdir? Kimliğini neden gizli tuttu ve sonrasında neden açıklamak zorunda kaldı?
Bitcoin’in mucidi Avusturalyalı iş adamı Craig Steven Wright, 2016 yılına kadar kimliğini gizli tutmaktaydı. Wright’ın gizlenmesi de kurucusu olduğu dijital para gibi oldukça gündemde kalarak büyük yankı uyandırdı. Daha önce birçok yayıncı kuruluş, Bitcoin'in mucidinin kim olduğunu ortaya çıkarmak için geniş çaplı araştırma dosyaları hazırlamıştı.

2015 yılının Aralık ayında “Wired” ve “Gizmondo” adlı teknoloji dergileri Bitcoin’in olası mucitleri listelerinde Craig Steven Wright’a yer vermişlerdi. Craig Steven Wright'ın adının olası Bitcoin mucitleri arasında yer almasının ardından Avustralya mali şube polisleri, Wright'ın evine baskın düzenlemişti. Avusturalya mali şube polisinin yaptığı açıklamada, Wright'ın evine düzenlenen baskının uzun süredir devam eden vergi kaçırma soruşturmasının bir parçası olduğu ifade edilmişti.

Vergi soruşturması yüzünden kimliğini açıklamak zorunda kalan Craig Steven Wright, 2016 yılına kadar kendini “Satoshi Nakamoto” kod adı ile gizliyordu. Craig Steven Wright, kimliğini BBC, Economist ve GQ yayın kuruluşlarına eş zamanlı olarak açıklamıştı. Wright kimliğini açıklarken, Bitcoin’lere dair teknik verileri de paylaşarak sanal paranın yaratıcısı olduğunu kanıtlamış oldu.

Yaptığı açıklama da Wright, "Kimliğimi açıkladım, çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim." Sadece normal bir hayat sürdürmek istediğini ifade eden Wright, "Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter." dedi.


Bitcoin'in özellikleri nelerdir?
- Bitcoin çok güvenli ve masrafsız bir ödeme yöntemidir.
- Bitcoin, çok az masrafla para transferi yapmanın en basit yoludur.
- Bitcoin hesapları ve şifreleri  yüksek kriptografik güvenlik ile sağlanır.
- Bitcoin size paranızı kontrol etme ve dolandırıcılıktan korunma yetilerini sağlar.
- Bitcoin, üretmek için ya da sadece genel ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilir.
- Bitcoin, kullanarak ödeme yapmak ve ödeme almak çok kolay ve herkese açıktır.
- Bitcoin, diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir.
- Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin'e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. 


Bireyler için Bitcoin

Mobil ödemelerde kolaylık: Bitcoin, iki adımdan oluşan 'Tara' ve 'Öde' seçeneği ile mobil platformlarda kolay bir ödeme yapma seçeneği sunar. Bitcoin ödemesini alabilmek için yapmanız gereken, Bitcoin cüzdan uygulamasındaki QR kodunu göstermek ve arkadaşınızın telefonu ile taramasını sağlamaktır. Diğer bir yöntem ise NFC radyo teknolojisini kullanarak iki telefonu birbirine dokundurabilirsiniz. 

Kontrol ve güvenlik: Bitcoin işlemleri kriptografi ile sağlanır. Cüzdanınızı korumak için gereken adımları gerçekleştirdiğiniz sürece, Bitcoin size paranızı kontrol etme ve dolandırıcılıktan korunma yetilerini sağlar.

Uluslararası ödemeler: Bitcoinler Afrika'dan Kanada'ya 10 dakika içerisinde transfer edilebilir.

Düşük ücret karşılığı: Bitcoin düşük bir ücret karşılığında ödemelerinizi almanızı ve göndermenizi sağlar. Bitcoin'de bazı özel durumların dışında mecburi bir ücretlendirme olmaz. 

Kimliğinizi koruyun: Bitcoin’de kötü niyetli kullanıcıların eline geçirerek sizin yerinize geçebileceği bir kredi kartı numarası bulunmaz. Kimliğinizi ele vermeden ödeme yapabilmeniz de mümkündür. Tıpkı gerçek para gibi.

İşletmeler için Bitcoin

Düşük maliyetler: Bitcoin'in yüksek kriptografik güvenliği, işlemleri ucuz ve etkili bir şekilde yapılmasına izin verir. Bitcoin'de çoğu durumda işlem ücreti gerekmez ancak işleminizin çok daha hızlı onaylanmasını istiyorsanız ödeme yapmanız tavsiye edilir. 

Dolandırıcılığa karşı koruma: Geri ödeme dolandırıcılığı, piyasa erişimini daralttığı gibi fiyatları da arttırarak tüketiciye zarar verir. Bitcoin ödemeleri geri dönüşümsüzdür ve güvenlidir. Bu nedenle dolandırıcılığın faturasını satıcılar ödemek zorunda kalmaz.

Uluslararası ödemeler: Bitcoinler Afrika'dan Kanada'ya 10 dakika içerisinde transfer edilebilir.

PCI uygunluğu gerektirmez.: Bitcoin PCI uygunluğu gerektirmez, ödeme taleplerinizi ve cüzdan güvenliğinizi sağlamanıza gerek duyar. Bitcoin'de kredi kartı numaraları gibi müşterilerinizden gelen hassas bilgileri işlemedeki sorumluluklar ve bedeller size ait değildir. 

Ücretsiz görünürlülük kazanma: Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul etmek, yeni müşterileri çekmek için iyi bir yoldur ve işletmenize görünürlülük katar. 

Çoklu imza: Bitcoin'de bir grupta belirli kişiler tarafından işleme onay verilmesi durumunda paranın harcanabilmesine olanak sağlayan çoklu imza özelliği bulunmaktadır.

Dijital para birimi olan Bitcoin’i kullanarak zengin olanların listesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Oldukça değişik yaş, yer ve konuma göre farklılık gösteren Bitcoin milyonerlerinin ilk 10 ismi;

- Kristoffer Koch (Norveçli öğrenci)
- Charlie Shrem (Manhattan’daki en meşhur gastro barlardan birinin ortağı)
- Roger Ver (Piyasadaki en güçlü Bitcoin yanlısı)
- Cameron ve Tylor Winklevoss (Mark Zuckerberg’in Facebook’u kendilerinden çaldığını iddia eden kardeşler)
- Jered Kenna (ABD’de açılan ilk Bitcoin borsası olan Tradehill’in kurucusu ve icra kurulu başkanı) 
- Yifu Guo (Avalon’un kurucusu)
- Bruce Wagner (Amerikalı online talk show sunucusu)
- Mark Karpeles (Önceden, Japonya merkezli MT.GOX’un kurucusu ve CEO’su)
- Eric Voorhees (Bitcoin girişimcisi ve aktivisti)
- Gavin Andresen (Bitcoin sisteminin mucidi olan Craig Steven Wright'tan sonra bu projeye en çok emek harcayan kişi)